3 Temmuz itibarıyla plakalarda geçerli olacak kusur tablosu yayımlandı. Buna göre, Hızlı Geçiş Sisteminde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı. Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu’nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek. Ayrıca yeni yönetmeliğe göre App Plaka cezası 844 TL olarak açıklandı.

 

plaka-2

‘Merdiven Altı Plakalar Standart Dışı’

Sahte plakaların terör olayları, gasp, soygun gibi kötü işlerde  kullanıldığını biliyoruz bu anlamda sahte plaka basan, dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını da bildirmek isteriz. TÜVTÜRK fenni muayene istasyonlarında temmuz ayı itibarıyla “sahte”  olarak nitelendirilen, standardın dışında basılan plakaların birinci derecede  ağır kusurlu sayılacak. Bundan böyle “Silik, italik veya bold olarak  yazılan, rakam ve harflerin arasında vida olan, ortasındaki boşluğun köşeli  şeklinde olması gibi standarda uygun olmayan şekilde plaka takılı araçlar, muayeneden geçmeyecek.

 

Buna göre;

Tescil plakası araç üzerinde bulunmayan veya farklı yere takan sürücülere 95 Türk Lirası idari para cezası verilir.  Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 427 Türk Lirası idari para cezası verilir 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 876 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir.

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.763 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.191 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.

Basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10.383 Türk Lirası idari para cezası verilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.

Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik kapsamında, yeniden belirlenen ve 03/07/2017 tarihinden itibaren uygulanacak olan “Araç Muayene Kusur Grupları” içerisinde Yönetmelikte belirtilen nitelik ve ölçülere uygun olmayan plakalar, araç muayenesi sırasında “Ağır Kusur” olarak kabul edilecek ve plakalar standartlara uygun duruma getirilinceye kadar araçların muayenesi yapılmayacaktır.

Sahte ve standart dışı plaka basımı ve kullanımı suçtur, ağır cezai hükümlülükleri vardır suça ortak olma!

plaka-3

Plaka işlemleriniz ve yeni yönetmeliğe göre plaka değişimleri için Lider Trafik sizlere hizmet vermeye yetkili kurumdur.

Plaka bilgi ve başvuru hattı; 0216 466 01 21

Adres: Alemdağ Cad. Semavi Sk. No:2 Aşağı Dudullu – ÜMRANİYE / İST.
ASYA PARK KARŞISI – 7. NOTER ÜSTÜ

Web: www.lidertrafik.com.tr
Mail: info@lidertrafik.com.tr